Śladami Tulipana

Data publikacji: 21.06.2017, aktualizacja: 25.09.2017

W opisie telefonu RWT Tulipan informujemy, że jego produkcja zakończyła się w 1994 r. Abonenci wybierali już wtedy telefony nowocześniejsze, a nawet RWT od kilku lat produkował nowsze modele, jak choćby “Lotos”.

Tymczasem znaleźliśmy Tulipana z roku 2006 2011 a więc wyprodukowanego 12 17 lat później! Jest wiele wątpliwości ale na początek trzeba wspomnieć, że jest to ślad rosyjski, więc próżno szukać go w “polskim internecie”.

Jest też ślad ukraińskich służb specjalnych. Co ciekawe, prawdopodobnie aparaty produkowane są nadal.

Zacznijmy jednak od Tulipana rosyjskiego – Tulipan-01.

ТЮЛЬПАН 01 (Tulipan 01)

Jest to nic innego jak nasz podstawowy “Tulipan” z końca produkcji (dół obudowy w kolorze czarnym, ma identyczne wytłoczenia). Wersja bez tarczy (-ЦБ) również przypomina nasz model z lat 90. (Tulipan 319-0) – nie posiada bowiem stosowanej wcześniej zaślepki, została od razu wyprodukowana jako jedna całość. Aparaty posiadają logo firmy ЗАО “ТЕЛЕКС” (“TeLeks”) z Moskwy. Kolejne różnice to inne kolory niż produkowane do 1994 r. oraz tarcza numerowa: w niektórych egzemplarzach jest to ewidentnie nasza TN-74, w innych jakaś nieznana. Trudno odgadnąć co z resztą części (ale dzwonek wygląda identycznie). Chociaż etykieta mówi “Sdiełano w Rossii”, ciężko stwierdzić czy Tulipan był produkowany od podstaw w Rosji  (np. po przekazaniu przez RWT dokumentacji, form do wtryskarek itd.) czy też tylko składany z części z Polski. Nie jest w ogóle jasne skąd pochodziły owe części ponad dekadę po domniemanym zakończeniu produkcji aparatów z tarczą i siedem lat po bankructwie RWT (w 2004 r.). Czynimy starania aby pozyskać jeden egzemplarz, może coś się wyjaśni.

ТЮЛЬПАН 02 (Tulipan 02)

To już produkt najprawdopodobniej ukraiński, w trzech wersjach: bez tarczy, z tarczą oraz z klawiaturą numerową (całkiem inną niż w polskich Tulipanach). Wyróżniają się przede wszystkim zastosowaniem militarnym – są zabezpieczone przed podsłuchem (poprzez ekrany elektromagnetyczne). Tego rodzaju zabezpieczenia jak na XXI wiek wydają się całkowicie przestarzałe. Według informacji z rosyjskiego forum są jakoby produkowane nadal (2017), brak jednak informacji o producencie.

Aktualizacja: 25.09.2017: producentem jest prawdopodobnie również rosyjski Teleks. Certyfikat zgodności ze standardami ochrony informacji ważny 2007-2010 znajduje się tutaj [kopia].